DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Nelinka a Šerynka

Zajímavosti

Jorkšírský teriér původně patřil ke psům chovaným anglickou chudinou. V 11. století platil pro poddané v Anglii zákaz lovu a dokonce i zákaz chovu velkých loveckých psů. Zákony požadovaly, aby pes dosahoval maximální průměrné výšky do 7 palců (do 18 cm). Selektivním chovem bylo u tohoto ještě stále houževnatého a všestranného psa započato zmenšování do limitu, jenž z tohoto zákona vyplýval. Prostý lid - horníci z hrabství Yorkshire (oblast West Riding), dodržující tehdejší zákony tak dali počátek vzhledu dnešnímu jorkšírskému teriérovi, který uměl lovit krysy a potkany, příležitostně i králíky. Na vyšlechtění jorkšírského teriéra se patrně podíleli krátkonozí skotští teriéři a o jeho dlouhou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Původním posláním jorkšírských teriérů bylo doprovázet horníky do šachet a přádelen, kde působili jako krysaři. Angličtí dělníci dokonce pořádali pro své psy zápasy s krysami. Přerod u jorkšírského teriéra z pracovního psa na psa luxusního se udál až koncem 19.století.

V době průmyslové revoluce, v 19. století, se mnoho lidí stěhovalo za prací ze Skotska do Anglie a to především do hrabství Yorkshire a Lancashire, aby zde nalezli práci jako dělníci v dolech a textilních firmách. Přiváželi s sebou své malé psíky - teriéry, tito psi měli dlouhou srst barvy šedostříbrné, ocelově modré nebo black and tan. Jedním ze způsobu obživy v té době se stál i chov psů. Pod názvem Scotch Terrier byli vystavováni všichni teriéři skotského původu. Rozdělení psů bylo podle váhy do tříd pod 5 liber, mezi 5-7 liber a nad 7 liber (angl.libra = 453,6 g). Za předky jorkšírského teriéra jsou považování Clydesdale terrier a Paisley terrier.

Ráz Clysdale/Paisley teriéra byl využit ve vývoji jorkšírů kvůli jejich hebčí, dlouhé a hladké srsti jakou můžeme vidět i dnes. Clysdale/Paisley teriér měl také postavené ucho porostlé a lemované dlouhými hedvábnými chlupy.

V pozdějších letech se udávalo, že černý teriér s pálením, známý dnes jako Manchesterský teriér byl Skoty přimíchán do chovu skye teriéra - černě pálený triér, který byl křížen s Waterside teriérem. Tento černý teriér s pálením byl označen jako kříženec barevně tmavě hnědý. Tento fakt by nám mohl odpovědět na letitou otázku jak se může v chovu jorkšírů vyskytnout i "čokoládový" typ.

http://www.yorksirsky-terier.cz/Za otce dnešního jorkšírského teriera je považován jeden z nejznámějších jorkšírských teriérů - Huddersfield Ben, který žil v letech 1865-1871. Tento pes byl registrován pod čílslem 3612 a vážil 5,5 kg. Ben byl představen v Manchesteru v roce 1869. Zemřel v září roku 1871, smrtí pod koly kočáru. V 70. letech byl oceněn jako šampion v chytání krys.

Chovatelem Huddersfielda Bena byl p. Eastwood, který jej prodal paní M. A. Forsterové do Bradfordu, která absolvovala mnoho výstav a stala se chovatelkou a velkou milovnicí tohoto plemene. Chov jorkšírského teriéra se dále úspěšně rozvíjel a získával si stále větší množství obdivovatelů až do doby, kdy v r. 1886 bylo toto plemeno oficiálně zapsáno do chovné knihy English Kennel Club pod názvem Yorkshire terrier. Roku 1898 byl v Anglii založen první Yorkshire Terrier Club na světě.

U nás se stala základem chovu fenka Theresens Amatrix, která byla kryta psem Mendes Ingo. Z tohoto spojení se dne 18.května 1966 narodili tři psíci - první štěňátka jorkšírského teriéra u nás. Majitelkou jednoho štěňátka se stala paní Olga Peciánová, která se svou sestrou Dr. Bradleovou dovezla několik fen ze SRN. Zájem o chov těchto psíků byl opravdu veliký. Dr. Bradleová se stala předsedkyní Klubu chovatelů neloveckých terierů, který byl založen v roce 1978. Později byl tento klub přejmenován na I. CZ Yorkshire terrier club, který má sídlo v Praze.

Pozn.: Zajímavé je, že prokazatelně nejmenší pes na světě, uvedený v Guinessově knize rekordů je 4uncový jorkšírský teriér (113,4 g) a to i přesto, že jeho původ pochází z největšího ze všech teriérů - přezdívaného "králem teriérů" - Airedale teriéra. Tento psík byl 2 roky starý, měřil 2,5 palce (6,35 cm) a od špičky nosu po kořen ocasu měřil 3,75 palce (9,53 cm). Majitelem tohoto psa byl Artur Marples Blackburn z Velké Británie. Tento psí "rekordman" zemřel roku 1945.